Sebevzdělávání, aneb jak se stát společensky atraktivní

Proč se sebevzdělávat? Sebevzdělávání je jeden z nejlepších způsobů, jak zlepšit funkci svého mozku a stát společensky zajímavým člověkem, který má co nabídnout. Pokud se zaměříte na život opravdu úspěšných lidí, zjistíte, že nikdo z nich se po celý svůj život nepřestal vzdělávat.

Sebevzdělávání z jiné perspektivy

Vzdělávání by nemělo být nucené, protože pak se ani nedá nazvat vzděláváním. Je vědecky ověřené, že člověk nedokáže přijímat informace a ukládat je, když je pod nátlakem nebo ve stresu. Platón kdysi řekl: „Vědomosti získané na základě donucení se neudrží na mysli.“Sebevzdělávání klíčí ze zvědavosti, touhy pochopit jak věci fungují, ať už se jedná o hračku, primitivní bakterii nebo celý vesmír. Dobrá škola se ve vás pokusí probudit to semínko zvědavosti, které vás pak bude vést na cestě za sebevzděláváním a zkoumáním všeho, co vás zajímá. Pamatujete, když jste byly děti? Také jste měli neustálou touhu prozkoumávat, vyptávat se, jak vše funguje a proč to tak je.? Přesně tak se budete cítit, pokud ochutnáte možnost sebevzdělávání.

Co potřebujete k sebevzdělávání?

V podstatě zásadní dvě vlastnosti: zvědavost a kreativitu. Měli byste si najít to, co vás baví, zajímá, zažíhá váš vnitřní oheň a doslova vás pohlcuje a naplňuje. Dovolte si experimentovat. Ať už se zajímáte o cokoliv, zkuste si zajít na nějaký seminář pod odborným vedením.Dopřejte si tu zkušenost a pracujte na sobě. Prožijte to! Pokud vás zajímá literatura, napište svoji vlastní knihu. Nepřemýšlejte nad tím, jestli bude dobrá nebo ne. Prostě si to dovolte a zažijte si to. Základem je mít svou osobní zkušenost. Takovéto prožitky a zkušenosti je to nejcennější, co může člověk mít. 

Buďte kreativní a pohrajte si s tím! A stanovte si cíle. Chcete zrealizovat nějaké projekty, ale zatím nemáte tušení jak? Stanovte si reálný termín, do kdy jste schopní to uskutečnit. Řešení vám zcela jistě přijde do cesty ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat. Ale nezapomeňte, že slona sníte tehdy, pokud ho naporcujete. Malými kroky ujdete dalekou cestu. Proto si také porcujte a stanovujte reálné cíle, na které stačíte. 

A nebojte se chyb. To je základní věc, kterou nás nikdy ve škole neučili. Tam jsme chybovat nesměli. Ale chyby jsou důležitým mezníkem v našem vývoji a k sebevzdělávání prostě patří. Jedině když budeme chybovat, tak se toho hodně naučíme. Takže hlavu vzhůru! Pomocí toho se nejvíce naučíte. A co je nejdůležitější, postupně se naučíte jak lépe pracovat s informacemi, jak informace hledat z různých zdrojů a jak je zapojit do svého vlastního projektu, jako stavební bloky. Takto se budete sebevzdělávat. Ze slov Alberta Einsteina: „Pravým znakem inteligence nejsou vědomosti, ale představivost.“

Markéta Králová

Jsem online lektorka jazyků a hry na klavír, certifikovaná neuro jazyková koučka a mentorka. Také podporovatelka a propojovatelka jazykomilců, tedy těch, kteří se rozhodli poznat nějaký cizí jazyk.

Mojí úlohou je být průvodkyní na cestě poznávání jazyků, ukázat vám, jak se jazyky učí polygloti a provést vás jejich zážitkovým poznáním.

Jazyky propojuji s psychologií, NLP, osobním rozvojem a cestováním.

Miluji cestování, jazyky, hudbu, zpěv, spiritualitu a krásu. Mým posláním je vést lidi k přirozenému a zážitkovému poznání skrze vlastní prožitky, zejména v jazycích. Naplňuje mě předávat a sdílet s vámi to, co umím a znám. Je to moje životní mise a poslání.

Mou vášní je poznávání lidí, jejich příběhů a vím, že pro některé není vůbec lehké zvládat nároky dnešní společnosti a udržet s ní tempo.

A na základě toho vzniklo vzdělávací centrum SOLIS ORTUS, kde provádím samouky světem přirozeného poznávání jazyků a zároveň společně se svými lektory organizuji individuální, skupinkové a zážitkové kurzy cizích jazyků, doučování předmětů, výuky hry na hudební nástroje a zajišťuji překlady, korektury a tlumočení.

Jsem autorka jazykového diáře, elektronických knih, výukových videí a meditací, lektorka živých seminářů a workshopů.

Napsat mi můžete na email marketa@solisortus.cz

Připojte se k Hurá za poznáním na Facebooku >>

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Inspirujte se na YouTube >>

Komentáře