Příběh mé kamarádky Aničky

Nedá mi to a musím se s vámi podělit o příběh mé kamarádky, která se chtěla naučit francouzsky kvůli své nové práci.

Blíží se konec roku. Znáte to. Většina z nás si dává předsevzetí. Jako třeba moje kamarádka Anička. Loni na Silvestra si dala předsevzetí, že se začne od Nového roku učit cizí jazyk. Tak začla – sama.

Jenomže jak rychle začala, tak skončila. Zjistila, že se jí do toho samotné vůbec nechce a nedonutí se. Navíc, když po práci přišla domů, tak byla ráda, že vůbec dýchá a ještě dojíždět do jazykovky, kam chodila předtím, jenom kvůli hodině, se jí fakt nechtělo. Nehledě na to, že by tam byla zase kopa dalších lidí, před kterými se stydí “kváknout”. Jednou se mi přiznala, že tam chodila stejně jenom kvůli tomu, aby bylo vidět, že něco pro jazyk dělá. Ale efekt to nemělo žádný.

Řekla jsem jí, že musí k jazyku změnit svůj postoj a své myšlenky. Pořád si myslela, že je to něco, co se nikdy nemůže naučit a že na to nemá “buňky”. Doporučila jsem jí ale svého lektora, Guernouba, který je rodilý mluvčí.

Tak to vyřešila jinak. Od června tohle roku si dala nové předsevzetí, že se naučí mluvit francouzsky. Chce jet totiž také na dovolenou na kolech do Provence :) Od června tedy má hodiny francouzštiny přes Skype přímo s Guernoubem (čti Gernu:b) – rodilým mluvčím z Belgie. Lekci má 2x týdně po 60 minutách. Nemusí nikam jezdit, přijde domů, dá si kafíčko a pustí si počítač, kde už na ní Guernoub čeká. Učí se jazyk bez učebnic! Zkrátka jenom mluví, mluví, poslouchá, mluví, poslouchá :) A navíc se přitom ještě baví, protože s Guernoubem rozebírají různá témata, který každý z nás řeší ve svém životě. Ať už se jedná o naše vztahy, partnera, rodinu, práci, zdraví, peníze a tak. Takže je to zároveň taková psychoterapie :D

A jak jí to jde? Začla v červnu a za půl roku má obrovské výsledky a udělala kus práce. Začala jako úplný začátečník. A teď se prostě nebojí mluvit, i když to třeba neřekne vždycky gramaticky správně. Důležité ale je, že ztratila ostych něco říct. A o to jde v použití jazyku především.

A co vy? Dáváte si nějaká předsevzetí do nového roku 2015? Napište mi o nich, jsem zvědavá :)

Markéta Králová

Jsem online lektorka jazyků a hry na klavír, certifikovaná neuro jazyková koučka a mentor. Také podporovatelka a propojovatelka jazykomilců, tedy těch, kteří se rozhodli poznat nějaký cizí jazyk.

Mojí úlohou je být průvodkyní na cestě poznávání jazyků, ukázat vám, jak se jazyky učí polygloti a provést vás jejich zážitkovým poznáním.

Jazyky propojuji s psychologií, NLP, osobním rozvojem a cestováním.

Miluji cestování, jazyky, hudbu, zpěv, spiritualitu a krásu. Mým posláním je vést lidi k přirozenému a zážitkovému poznání skrze vlastní prožitky, zejména v jazycích. Naplňuje mě předávat a sdílet s vámi to, co umím a znám. Je to moje životní mise a poslání.

Mou vášní je poznávání lidí, jejich příběhů a vím, že pro některé není vůbec lehké zvládat nároky dnešní společnosti a udržet s ní tempo.

A na základě toho vzniklo vzdělávací centrum SOLIS ORTUS, kde provádím samouky světem přirozeného poznávání jazyků a zároveň společně se svými lektory organizuji individuální, skupinkové a zážitkové kurzy cizích jazyků, doučování předmětů, výuky hry na hudební nástroje a zajišťuji překlady, korektury a tlumočení.

Jsem autorka jazykového diáře, elektronických knih, výukových videí a meditací, lektorka živých seminářů a workshopů.

Napsat mi můžete na email marketa@solisortus.cz

Připojte se k Hurá za poznáním na Facebooku >>

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Inspirujte se na YouTube >>

Komentáře