Dnes otevřu téma, která je tak opakované a jsem si jistá, že i vy jste si na něj už položili otázku: Kde vzít na poznávaní jazyka čas?
Často mi píšete, že jak to mate udělat když máte práci na full time, rodinu, do toho se přes den nezastavíte a ještě abyste večer sedli k jazyku a něco si louskali do hlavy? No to ani náhodou. Kde na to máte brát energii, že ano?
Tak jsem se rozhodla, že vám na to úplně v krátkosti a v nějaké zjednodušené struktuře odpovím. Dozvíte se jak to udělat, abyste během dne získali víc času na jazyk, a to zcela přirozeně, bez ponocování, nebo brzkého vstávání.
Jdeme na to!
Pokud raději jen posloucháte, zaposlouchejte se přímo zde.
Pro ty z vás, kteří raději čtou, tak obsah videa najdete v tomto článku.
***
Sepsala jsem si takovou jednoduchou osnovu v osmi krocích, kterou Vám tady teď představím. Jak tedy začít a kde na jazyk vzít čas?
Prvním krokem, který mi k tomu hodně pomáhá, pokud se chci opravdu něčemu věnovat a vím, že to pro mě má smysl a vím, že to přinese nejen něco mě, ale i mému okolí, je dát si tuto věc jako prioritu. Takže vy sami se potřebujete nejdřív v klidu rozhodnout, že věnování se jazyku je pro vás vaše priorita.
Doporučuji ale veškerou pozornost zaměřit pouze na jeden jazyk.
Znáte pravidlo dvou minut? Spočívá v tom, že když vidíte, že máte jenom malinký časový úsek, můžete v něm stihnout nějaké nenáročné aktivity, které třeba delší dobu odsouváte, a uděláte je hned v rámci tohoto krátkého časového úseku.
V jazyce je můžete využít tak, že si třeba zopáknete v nějaké aplikaci tři věty. Opravdu každá chvilička se počítá. Není to nic náročného, ale přesto velice efektivní.
Například v momentě, kdy jsem natáčela toto video, které si můžete pustit u tohoto článku, jsem měla asi jenom pět minut, než mi začala další lekce s klientem a nelenila jsem a pustila se do toho. Říkala jsem si: „Fajn, nebudu to odkládat, udělám to teď a využiju ten čas efektivně.“
Ať už bydlíte v nějakém větším městě a jezdíte metrem, nebo jste na eskalátorech, čekáte na autobus, případně přejíždíte autem, jste na toaletě, čekáte ve frontě u pokladny, venčíte psa, vaříte večeři… vždycky můžete najít nějakou kratičkou chviličku na to něco poslouchat, číst, psát, nebo si třeba jenom sami pro sebe v hlavě mluvit, anebo mluvit s někým dalším (lektorem, přítelem v zahraničí apod.)
Využijte také bezdrátová sluchátka, která můžete nosit, i když jste někde venku a poslouchejte nějaký podcast v jiném jazyce, mluvenou knihu, písničky, nebo nějakou nahrávku.
Vůbec nevadí, že tomu všemu, o čem se v nahrávce mluví, třeba nerozumíte. I to, že to posloucháte, se na určité úrovni znalostí podepisuje. A hlavně podvědomě, kdy navnímáváme tento jazyk a slyšíme, jak zní. To je zásadní pro naši výslovnost.
Případně si najděte cokoliv jiného, co vám může tento jazyk přiblížit do takové té každodenní rutiny ve smyslu, že si na něj tak navyknete, že je součástí vašeho života. Integrujte ho za svůj.
Každá chvilička se opravdu počítá a jazyk není o tom sedět nad ním hodiny a hodiny a něco se šprtat. Už dávno ne. Můžete být v pohybu a dělat aktivity, které byste dělali i tak, akorát ten čas využijete navíc ještě s jazykem. Ale opravdu stačí v krátkých úsecích, intenzívně. Nese to své ovoce.
Jazykové rituály mi moc vyhovují a za poslední roky jsem si je opravdu oblíbila. Co to je? Je to prostor jenom pro vás a váš jazyk. Prostě chvilka na jazyk často spojená s příjemnou atmosférou a pohodou, ve kterých se cítíte opravdu dobře, uvolněně a věnujete se v něm společně svému jazyku.
V podstatě si tyto rituály často tvořím z toho, jaké aktivity bych normálně dělala v češtině. Jenom je překlopím do druhého jazyka, který poznávám. Například to může být i to, že třeba vaříte a tak místo receptu, který byste si třeba běžně hledali v češtině, zabrouzdáte na německé stránky a najdete si nějaký tam. Nebo se na něj podíváte v italštině, či v nějakém jiném jazyce, který se teď učíte a poznáváte.
Také mám ranní a večerní rituály. Ráno ho mám spojený s kapučínem, výbornou snídaní a posloucháním podcastů. Večer zase s voňavým bylinkovým čajíkem, teplou dekou nebo peřinou, psaním v jazyce, aplikacemi, čtením, anebo dívání se na film. Přes den pak ve volných chvilkách mluvím a také mám svého jazykového podporovatele – lektora, který jazyk ovládá na vysoké úrovni a mluvíme spolu.
Na jazyk si tedy můžete udělat čas skrze své každodenní jazykové rituály, v kterých vám je prostě příjemně. Díky nim si také den mnohem víc užijete a vždycky se na to i těšíte, protože jazyk je o tom si ho opravdu užívat a být v něm uvolnění a mít z toho radost, protože kdybychom z toho neměli radost, tak proč bychom to vůbec dělali? :) Jak jedno-duché, že?
Můžete si říkat, že s jazykem začnete tak za dva týdny, až se budete cítit líp, doděláte to, co potřebujete, budete mít víc času a budete se cítit připravení. Pak se do toho pustíte. Ale opravdu? Vy tomu věříte? Já tedy ne. Mnohem lepší je pustit se do toho hned. Na co to odkládat. Zbytečná ztráta času, ne?
Pokud máte dojem, že ale ani tak na jazyk během dne nenajdete chvilku, zamyslete se nad tím, jaké aktivity opakovaně každý den děláte a kde vám čas utíká mezi prsty a nic moc extra vám to nepřináší.
Je to třeba srolování po sociálních sítích a koukání, co je kde nového? Nebo koukáte na televizní zprávy, které jsou plné negativity a jsou přímo toxické pro vaši mysl? Přesto ale chcete vědět, co je nového?
Pojďte na to chytře. Buď začněte sledovat nějaké zahraniční rodilé mluvčí, kteří mluví jazykem, jež toužíte poznat, a čtěte jejich příspěvky, komentáře a případně se začleňte i do diskuzí. Anebo si čtěte zprávy ze zahraničních serverů ve vámi poznávaném jazyce.
Případně nedělejte ani jedno z toho a vyměňte tento neefektivně trávený čas za skvělý čas pro vás a jazyk. Uvidíte, že si je také zamilujete a bude vás to bavit. :)
Otázka pro vás: Kde ubereš a kde tedy přidáš?
Další tip, který vám může hodně pomoci, tkví v tom, abyste na sebe nepospíchali a netlačili. Nepoužívali na sobě násilí. Ve smyslu a slovech: „Musím si to už do té hlavy narvat. Jak se k tomu mám dokopat?“ Slova mají sílu a tohle nejsou úplně laskavá vyjádření.
Může to způsobit zcela opačný efekt. Zaseknete se a nebude se vám chtít o to víc. Navíc vnitřně budete vnímat emoce odporu a tlaku. A to většinou nevede k dobrým výsledkům.
Pojďte na to spíš z druhého konce. Udělejte si to hezké, jak jsme o tom mluvili, příjemně se na jazyk nalaďte a berte to jako zábavu.
Začněte systematicky po malinkatých krůčcích. Víckrát za den v menších časových úsecích. Nemusíte, jak jsem říkala, u toho sedět obrovské množství času, ale jenom prostě malinký krůček každý den. Postupně. Krok za krokem.
Navíc, kdo vůbec říká, že při poznávání jazyků musíte sedět a třeba přitom psát? Já své konverzační lekce pro sebe samotnou vedu v pohybu. Na procházkách. Venku. Anebo při vaření, praní, skládání prádla. Jako kdybych mluvila s někým z rodiny, akorát jen jiným jazykem. Zcela přirozeně a pružně. :)
Záznamy z každé lekce mám, můžu si je přepsat kdykoliv potom a opětovně se k tomu, co mi nebylo jasné, vrátit. Ale v momentě, kdy mluvím, mám ráda být v pohybu. Dám se do pohybu já a dá se mi do pohybu i řeč. :)
Vždycky je lepší na to nebýt sám a mít někoho k sobě. Někoho, kdo vás podpoří, pomůže vám, vysvětlí, když budete tápat, nasměruje a bude vaším parťákem v dobách dobrých i zlých. Protože ty zlé vždycky čas od času přijdou a je dobré na ně být připravený. Ideální je mít lektora. Profesionála, který ví co dělá a sám si tou cestou prošel.
Pokud v tom celém tápete, rádi byste celý proces poznávání jazyka potřebovali komplexně uchopit, mám pro vás snadnou pomoc. Pojďme do toho společně a já vás jednoduše navedu tím správným směrem a položíme vašemu jazyku pevné základy.
Jenom vy a já na osobní individuální konzultaci přes Skype. Krok po kroku nastavíme vše od úplných základů, abyste se už posunuli z místa. Přestali tápat, ztrácet nesmyslně čas a vyhazovat peníze, z nichž nemáte žádnou službu. Veškeré informace najdete tady >>