Kam jet letos na vánoční trhy?

Kam jet za vánočními trhy?

Advent už klepe na dveře a k adventu neodmyslitelně patří vánoční trhy spojené s oslavami příchodu Vánoc. Kde se ale konají ty nejkrásnější trhy a jsou opravdu všechny stejné? Kam se za čím vydat? Podívejme se na to :)

Trhy na Staroměstském náměstí

Trhy na Staroměstském náměstí

Praha

Každoročně se na Staroměstském náměstí v Praze konají vánoční trhy. A co tu uvidíte? Přehlídku různých staročeských řemesel, stánky s dobrotami, nápoji a chutným občerstvením, prodávají se tu vánoční dekorace, cukroví, perníčky, ozdoby a dárky.

Trhy na “Staromáku” můžete navštívit od 29. listopadu, kdy se také rozsvítí vánoční strom. Trhy potrvají do 1. ledna 2015. Stánky budou mít otevřeno vždy od 10 do 22 hodin a občerstvení až do půlnoci.

13. prosince se zde bude také doprovodný program – vystoupí různé pěvecké sbory a hudebníci. Včetně dívčího pěveckého sboru Giocoso, který přijede až z Krucemburku na Vysočině. Zazní typické vánoční skladby, včetně sledu koled od Steckera.

Letos také proběhne výstava v Betlémské kapli, bude zde celkem 150 betlémů a vánočních ozdob z přírodních materiálů. Kromě toho se tu můžete dozvědět vše o čase: jak se měřil v minulosti, jak se měří dnes.

Proč bych sem měl/a jet?

Vánoční Staroměstské trhy mají přenádhernou atmosféru, která k Praze zkrátka patří. Tak proč si ji neužít?

Vídeň

Okouzlující tradice vánočních trhů je také v Rakousku. Trhy ve Vídni patří k těm největším, nejprestižnějším a velice veselým. Dominantou vánočních trhů a centra celkově je Stephansdom – katedrála sv. Štěpána z roku 1137, která je nejvýznamnější gotickou památkou Rakouska.

Doporučuji navštívit tradiční Altwiener Christkindlmarkt, je zaměřený na děti. Nachází se zde spousta atrakcí, dobrot a stánků s voňavými nápoji a pochoutkami, které potěší malé i velké.

Kromě trhů v centru můžete navštívit i ty menší trhy, například na zámku Schönbrunn nebo slavný Am Hof. Každý je trošku jiný, má vlastní zaměření, a jak říkají Vídeňští, i vlastní vůni.

Proč bych sem měl/a jet?

Do Vídni jezdí především ti, kteří chtějí nasát vánoční atmosféru, ochutnat Sacher Torte a dát si vídeňský punč. Mňam :-)

Obří vánoční štola na voze

Obří vánoční štola na voze

Dresden

Zde začnou trhy již tuto středu 27. listopadu od 16 hodin a budou se zde konat do Štědrého dne, kdy ve 14 hodin zavřou všechny stánky. V Drážďanech je jeden specifický trh, který se nazývá Štolový – je otevřený denně od 10 do 21 hodin. Bude se zde konat také štolová slavnost, 6. prosince. Na celý den je připraven bohatý program, ale největší atrakcí je štolové procesí, které vyjde v 11:00 hodin od náměstí Schlossplatz a bude procházet centrem města. Na jednom z vozů se poveze i obří štola.

Letošní 579. trh zpestří i řada událostí. Například 13. 12. 2013 10 – 23 h se koná Dlouhá noc Sternstunden. Na trhu Striezelmarkt můžete zažít hru světel a magických bytostí v kostýmech.

Věděli jste, že v Německu jsou v neděli všechny obchody zavřené? Proto nakupte vánoční dárky včas. Výjimkou je letos pouze neděle 8. a 22. prosince.

Proč bych sem měl/a jet?

Do Dresden, česky Drážďan jezdí převážně mladí lidé a míří sem za vánočními nákupy. Doporučuji ochutnat bílé svařené Saské víno, tuto vánoční specialitu nabízí na Striezelmarkt u svého stánku vinařství Wackerbarth, které své horké víno s názvem »Weiß & Heiß« připravuje dle originálního receptu z roku 1834.

Zákulisí pohádky Tři oříšky pro Popelku

Zámek Moritzburg nedaleko Dresdenu

Můj tip

Když už budete v Drážďanech, doporučuji se jet podívat na slavný zámek Moritzburg u Drážďan, kde se natáčela česko-německá pohádka Tři oříšky pro Popelku. Až do 3. března 2015 je možné navštívit speciální výstavu věnovanou této slavné pohádce. Na výstavě můžete vidět prostory, kde se Popelka pohybovala, jsou tu její šaty, boty, hudební nástoje, figuríny koňů a sovy Rozárky. Najdete zde také křeslo režiséra Václava Vorlíčka.

Kde je Moritzburg? Leží asi 15 km na sever od Drážďan, jede se po silnici S179.

Další tipy na adventní akce vám přinesu příští týden. Máte se na co těšit :)

Markéta Králová

Jsem online lektorka jazyků a hry na klavír, certifikovaná neuro jazyková koučka a mentor. Také podporovatelka a propojovatelka jazykomilců, tedy těch, kteří se rozhodli poznat nějaký cizí jazyk.

Mojí úlohou je být průvodkyní na cestě poznávání jazyků, ukázat vám, jak se jazyky učí polygloti a provést vás jejich zážitkovým poznáním.

Jazyky propojuji s psychologií, NLP, osobním rozvojem a cestováním.

Miluji cestování, jazyky, hudbu, zpěv, spiritualitu a krásu. Mým posláním je vést lidi k přirozenému a zážitkovému poznání skrze vlastní prožitky, zejména v jazycích. Naplňuje mě předávat a sdílet s vámi to, co umím a znám. Je to moje životní mise a poslání.

Mou vášní je poznávání lidí, jejich příběhů a vím, že pro některé není vůbec lehké zvládat nároky dnešní společnosti a udržet s ní tempo.

A na základě toho vzniklo vzdělávací centrum SOLIS ORTUS, kde provádím samouky světem přirozeného poznávání jazyků a zároveň společně se svými lektory organizuji individuální, skupinkové a zážitkové kurzy cizích jazyků, doučování předmětů, výuky hry na hudební nástroje a zajišťuji překlady, korektury a tlumočení.

Jsem autorka jazykového diáře, elektronických knih, výukových videí a meditací, lektorka živých seminářů a workshopů.

Napsat mi můžete na email marketa@solisortus.cz

Připojte se k Hurá za poznáním na Facebooku >>

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Inspirujte se na YouTube >>

Komentáře