Jak v Evropě slaví Mikuláše

Krampus - postava, která chodí s Mikulášem v Rakousku, Bavorsku, Chorvatsku a Německu

Začal nám adventní čas a k němu neodmyslitelně patří také oslavy svátku svatého Mikuláše. V Čechách chodí 6. prosince v doprovodu čertů a andělů odměňovat děti různými sladkostmi a dobrotami. Kdo ale vlastně byl Mikuláš a jak se tento svátek slaví v Evropě? O tom je dnešní článek.

Kdo byl svatý Mikuláš

Svatý Mikuláš z Myry byl biskup, který působil v Myře v Lykii  – Turecko. Během svého života byl velice oblíbený u lidí, pomáhal potřebným, chránil víru před pohanstvím a byl ochránce nespravedlivě obviněných. Často byl nazývám Zázrakotvůrcem. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec – po Panně Marii.

Svatý Mikuláš je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Je také patronem států – Rusko, Lotrinsko. A měst – Amsterdam, Bari, Barranquilla.

Jak v Evropě slaví Mikuláše?

Knecht Ruprecht chodí s Mikulášem v Německu

Knecht Ruprecht chodí s Mikulášem v Německu

Německo

V Německu chodí společně s Mikulášem místo čerta Knecht Ruprecht, což je takový Pacholek, který je ověšený řetězy a metlami. Ale na různých místech Německa se tato postava může měnit.

Rakousko

V Rakousku chodí společně s Mikulášem anděl. Stejně jako v Čechách s sebou nosí velkou knihu, kam si zaznamenává neřesti dětí. Někdy chodí společně také za doprovodu Guatseltrager, který nosí v koši dobroty. Je to takový starý muž. Většina rakouských dětí a dospělých si dávají před dveře vysoké boty a doufají, že se jim do rána naplní sladkostmi, ovocem a oříšky.

V Čechách je obdoba tohoto zvyku. V noci ze 4. na 5. prosince věšíme ponožky a barevné punčochy za okno a těšíme se, že ráno nás svatá Barborka za naši celoroční píli odmění dobrotami.

Krampus

Krampus

Strašidelný Krampus

Chodí v Rakousku, Bavorsku, Chorvatsku a Maďarsku.

A tato postava opravdu není pro slabé nátury. Já se divím, že místní děti ještě nemají psychické následky a tiky :-)

Mrkněte na video zde: https://www.youtube.com/watch?v=pt6_dKbLRkE

Co si o tom myslíte? Napište mi to do komentářů pod článkem.

Markéta Králová

Jsem online lektorka jazyků a hry na klavír, certifikovaná neuro jazyková koučka a mentor. Také podporovatelka a propojovatelka jazykomilců, tedy těch, kteří se rozhodli poznat nějaký cizí jazyk.

Mojí úlohou je být průvodkyní na cestě poznávání jazyků, ukázat vám, jak se jazyky učí polygloti a provést vás jejich zážitkovým poznáním.

Jazyky propojuji s psychologií, NLP, osobním rozvojem a cestováním.

Miluji cestování, jazyky, hudbu, zpěv, spiritualitu a krásu. Mým posláním je vést lidi k přirozenému a zážitkovému poznání skrze vlastní prožitky, zejména v jazycích. Naplňuje mě předávat a sdílet s vámi to, co umím a znám. Je to moje životní mise a poslání.

Mou vášní je poznávání lidí, jejich příběhů a vím, že pro některé není vůbec lehké zvládat nároky dnešní společnosti a udržet s ní tempo.

A na základě toho vzniklo vzdělávací centrum SOLIS ORTUS, kde provádím samouky světem přirozeného poznávání jazyků a zároveň společně se svými lektory organizuji individuální, skupinkové a zážitkové kurzy cizích jazyků, doučování předmětů, výuky hry na hudební nástroje a zajišťuji překlady, korektury a tlumočení.

Jsem autorka jazykového diáře, elektronických knih, výukových videí a meditací, lektorka živých seminářů a workshopů.

Napsat mi můžete na email marketa@solisortus.cz

Připojte se k Hurá za poznáním na Facebooku >>

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Inspirujte se na YouTube >>

Komentáře