HALLOWE´EN

Halloween

Hallowe´en je anglosaský lidový svátek, který slaví většina anglicky hovořící populace. Odkud vlastně Hallowe´en pochází a jak se slaví se dočtete zde.

Věděli jste, že tento pátek 31. října se slaví Hallowe´en? Ať už ano nebo ne, možná si pod tímto pojmem představíte jenom symboly, jako je vydlabaná dýně s hořící svíčkou, kostlivce nebo upíry :-) Pojďme se ale podívat Hallowe´enu do duše a zjistit, co je to vlastně za svátek.

Slaví se koncem října, přesně 31. v anglicky mluvících zemích, jako je USA, Kanada, Velká Británie, Irsko, Austrálie, Nový Zéland apod. Je to den před Svátkem všech svatých.

Tento svátek vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, což znamená „Předvečer všech svatých“ A původ Hallowe´enu až do předkřesťanského keltského svátku Samhain, ze kterého vznikl. Samhain je obdoba našeho Nového roku.

Tradičními symboly jsou, jak už jsme si řekli, vydlabané dýně se svíčkou uvnitř, zvané „jack-o´-lantern“, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová.

Velice zábavná je informace o tom, jak se Hallowe´en slaví J Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem „Trick or treat“ – „Koledu, nebo vám něco provedu!“ a „koledují“ o sladkosti.  V Americe je typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích…

A pokud vás zajímá, zda-li se Hallowe´en slaví v České republice, tak vás musím zklamat. V ČR totiž nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti sice před dům dávají „jack-o´lantern“, ale domácnosti nejsou připravené na „trick-or-treating“ a do Hallowe´enu se nezapojují. Hallowe´en je obdoba našeho českého svátku „Památka všech zesnulých“ neboli dušiček.

A mě zajímá, líbí se vám zvyky Hallowe´enu a slavíte ho například se svými přáteli? Těším se na vaše odpovědi a přeji vám krásný – dnes sváteční – večer.

Markéta Králová

Jsem online lektorka jazyků a hry na klavír, certifikovaná neuro jazyková koučka a mentor. Také podporovatelka a propojovatelka jazykomilců, tedy těch, kteří se rozhodli poznat nějaký cizí jazyk.

Mojí úlohou je být průvodkyní na cestě poznávání jazyků, ukázat vám, jak se jazyky učí polygloti a provést vás jejich zážitkovým poznáním.

Jazyky propojuji s psychologií, NLP, osobním rozvojem a cestováním.

Miluji cestování, jazyky, hudbu, zpěv, spiritualitu a krásu. Mým posláním je vést lidi k přirozenému a zážitkovému poznání skrze vlastní prožitky, zejména v jazycích. Naplňuje mě předávat a sdílet s vámi to, co umím a znám. Je to moje životní mise a poslání.

Mou vášní je poznávání lidí, jejich příběhů a vím, že pro některé není vůbec lehké zvládat nároky dnešní společnosti a udržet s ní tempo.

A na základě toho vzniklo vzdělávací centrum SOLIS ORTUS, kde provádím samouky světem přirozeného poznávání jazyků a zároveň společně se svými lektory organizuji individuální, skupinkové a zážitkové kurzy cizích jazyků, doučování předmětů, výuky hry na hudební nástroje a zajišťuji překlady, korektury a tlumočení.

Jsem autorka jazykového diáře, elektronických knih, výukových videí a meditací, lektorka živých seminářů a workshopů.

Napsat mi můžete na email marketa@solisortus.cz

Připojte se k Hurá za poznáním na Facebooku >>

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Inspirujte se na YouTube >>

Komentáře