Začal nám adventní čas a k němu neodmyslitelně patří také oslavy svátku svatého Mikuláše. V Čechách chodí 6. prosince v doprovodu čertů a andělů odměňovat děti různými sladkostmi a dobrotami. Kdo ale vlastně byl Mikuláš a jak se tento svátek slaví v Evropě? O tom je dnešní článek.
Svatý Mikuláš z Myry byl biskup, který působil v Myře v Lykii – Turecko. Během svého života byl velice oblíbený u lidí, pomáhal potřebným, chránil víru před pohanstvím a byl ochránce nespravedlivě obviněných. Často byl nazývám Zázrakotvůrcem. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec – po Panně Marii.
Svatý Mikuláš je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Je také patronem států – Rusko, Lotrinsko. A měst – Amsterdam, Bari, Barranquilla.
V Německu chodí společně s Mikulášem místo čerta Knecht Ruprecht, což je takový Pacholek, který je ověšený řetězy a metlami. Ale na různých místech Německa se tato postava může měnit.
V Rakousku chodí společně s Mikulášem anděl. Stejně jako v Čechách s sebou nosí velkou knihu, kam si zaznamenává neřesti dětí. Někdy chodí společně také za doprovodu Guatseltrager, který nosí v koši dobroty. Je to takový starý muž. Většina rakouských dětí a dospělých si dávají před dveře vysoké boty a doufají, že se jim do rána naplní sladkostmi, ovocem a oříšky.
V Čechách je obdoba tohoto zvyku. V noci ze 4. na 5. prosince věšíme ponožky a barevné punčochy za okno a těšíme se, že ráno nás svatá Barborka za naši celoroční píli odmění dobrotami.
Chodí v Rakousku, Bavorsku, Chorvatsku a Maďarsku.
A tato postava opravdu není pro slabé nátury. Já se divím, že místní děti ještě nemají psychické následky a tiky :-)
Mrkněte na video zde: https://www.youtube.com/watch?v=pt6_dKbLRkE
Co si o tom myslíte? Napište mi to do komentářů pod článkem.