Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

Jak se učit méně a naučit se více

Jak se učit málo a naučit se více

Jak se učit méně a naučit se více. To určitě zajímá nejen každého studenta, ale nás všechny, protože každý den se učíme něco nového. Naše učení je založeno na 3 stavebních kamenech. A jaké jsou ty tři stavební kameny, abyste se toho naučili maximum za minimum času?

1. STRATEGIE

V základu musíte mít dobře zvolenou strategii. Máš při učení stres? Špatně se ti učí a málo se naučíš? Před učením se uvolni a zrelaxuj. Jedině pokud budeš uvolněný a budeš se dobře cítit, půjde ti to lépe do hlavy. Náš mozek při stresu není schopný přijímat žádné nové informace, natož si je ukládat do dlouhodobé paměti. Anebo dokáže informace přijímat, ale ve velice omezeném množství a za pár hodin nebo dní je zapomene. Určitě to znáš – když ses učil na zkoušku. Ve stresu ses „sřotil“ celou noc nebo dvě noci, ráno jsi šel na zkoušku, kde jsi to odvykládal a za dva dny jsi už nic nevěděl.

2. UČENÍ TĚ MUSÍ BAVIT

To je druhý kámen, na kterém stojí tvůj úspěch. Zkus si k učení vybavit lepší myšlenku než pouze nuda, nutnost, povinnost atd. Vždyť je to zábava, učit se něco nového. Najdi si k učení lepší souvislost a zjisti, co shledáváš pozitivního na tom, že se učíš.

3. PROCVIČOVÁNÍ UČIVA DO HLOUBKY

To je třetí kámen. Pokud se učíme povrchně, většinou všechno do pár hodin zapomeneme. Důležité je vše ukládat do dlouhodobé paměti, ale jak na to? Pár tipů se dozvíš tu.

  • Používej Paretovo pravidlo. Vilfredo Pareto byl ekonom, který přišel na to, že vše je v poměru 80:20 nebo 20:80. Pokud 20% tvého času věnuješ učení, budeš mít 80% výsledků a obráceně. V případě, že věnuješ učení 80%, získáš pouze 20%. Nebo další příklad: 20 položek na seznamu přinese 80% všech výsledků apod. Paretovo pravidlo se dá použít na všechny oblasti našeho života.
  • Tvé úkoly a činnosti si seřaď podle důležitosti. Vytvoř si ABC analýzu. Nakresli si takovouto tabulku. Rozděl si své činnosti podle jejich důležitosti a naléhavosti do sektoru A, B, C, D. Nejčastěji se zabýváme sektorem A, protože si myslíme, že je ten nejdůležitější, ale zapomínáme na sektor B. Ten je takový nenápadný, ale určuje kvalitu našeho života a to, kam se chceme posunout.

ABC analýza

Další skutečností, která ovlivňuje naše učení je to, co máme uložené v podvědomí. Podvědomí nás řídí, aniž bychom si to uvědomovali. Většina lidí totiž funguje na bázi tzv. otevřené a uzavřené mysli. Kdo jsou lidé s uzavřenou myslí? To jsou ti, kteří si myslí, že člověk, který ve škole nemá samé jedničky, je hloupý. Mají zkrátka vše pevně stanovené. Rozdělují lidi na hloupé a chytré. To se potom odráží i v jejich chování a jednání.A lidé s otevřenou myslí ví, že to takhle nelze stanovit.
Existují totiž různé styly učení a ne každému může školský systém, tak jak je stanovený, vyhovovat. Existují stále studenti se specifickým stylem učení, na které naše školství zkrátka ještě stále není připraveno. A všeobecně BRZDÍ TVŮJ ROZVOJ UČENÍ.

Každý se učíme jinak. Někomu se lépe učí ráno, někomu odpoledne, večer, v noci. Můžeme se lépe učit, když jsme sami nebo s někým. Nějaký čas se pozoruj a zjišťuj, co vyhovuje právě tobě. Tím, že si budeš zkoušet různé varianty přijdeš na to, jaký je právě ten tvůj styl učení. Podstatně si zkrátíš dobu učení a ulehčíš si tím.

Pokud znáš někoho ve svém okolí, kdo má skvělé výsledky, zeptejte se ho, jak se učí a jaké techniky používá. Pak je vyzkoušej také. Pamatuj si ale jedno: kdo se ptá se toho nejvíc naučí. Musíš ale vyjít ze své zóny komfortu, která tě limituje.

Zóna komfortu v učení

P.S. Ráda sleduji Sugata Mitru, je to člověk, který o učení se ví své. Zde je jeho video Vybudujme Školu v oblacích. Můžeš si tam v pravém spodním rohu nastavit i české titulky, pokud ti to v angličtině nevyhovuje :)

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře