Vítám vás. Tento web už nevyužíváme. Pojďte prosím sem...

... na můj osobní web, kde je k dispozici mnohem více informací a inspirace. Najdete ho na www.MarketaKralova.cz. Děkuji a omlouvám se. :-)

6 tipů, jak využívat paměť na základě jejích principů a využít všechny její možnosti

Trénuj mozek - SOLIS ORTUS

Naše paměť byla od narození naprosto geniální a skvostná, jenomže pak se to pokazilo. Způsobem, jakým s námi jednali ve škole, doma a co nám vkládali do našeho podvědomí – slýchávali jste to také, když učitel neuměl učit? Jsi hloupá, nic si nepamatuješ, máš úplně děravou hlavu… určitě každý to zažil. A mnozí to po čase bohužel přijali za svoji vlastní pravdu..

Jak si zlepšit paměť… Tuto otázku si kladli už staří Řekové, když si potřebovali zapamatovat jména zabitých Peršanů při bitvě u Thermopyl. Mohli si to napsat, jenomže papyrus tehdy nebyl moc levný a iPhone nebo jiné zařízení neměli :)

Tak museli přemýšlet nad tím, jak si pamatovat lépe. A díky tomu vyvinuli různé paměťové cvičení a techniky. Některé jsou jednoduché a dají se ihned aplikovat, jiné jsou složitější a musí se trénovat. Pokud člověk přestane paměť trénovat, tak se zhorší, stejně tak jako naše svaly.

1. Trénuj mozek

Můžeš se naučit všechny techniky, ale když je nebudeš používat, jsou ti platné asi tak jako google, když nejde internet :) Když je ale zapojíš každý den, tvoje paměť se sama zlepší.

Jaké věci trénovat?

  • vzdělávání se v tom, co tě naplňuje,
  • vzdělávání ve tvé práci nebo škole,
  • cizí jazyky,
  • čtení knih – nejlépe v cizím jazyce…

Cizí jazyky jsou celkově nejlepším způsobem, jak si zlepšit paměť v dlouhodobém horizontu a udržet si paměť v kondici.

Učení se jazyků je efektivní způsob prevence Alzheimerovy choroby. Trénovaného mozku se Alzheimer bojí.

2. Hledej nové způsoby, jak si lépe pamatovat

Svět je různých paměťových technik, stačí najít tu svou. Já se například učím pomocí spojovací techniky. Co to je?

Spojovací technika využívá naší fantazii a představami jednu věc napojujeme na další. Je třeba zapojit naši fantazii a vše si barvitě představit, využíváme své smysly, zapojíme emoce, humor, pohyb, barvy, velmi dobře se dá využít i erotika. Hlavně si musíme vše vizualizovat, tedy představit si celý obraz jako bychom jej opravdu viděli.

Tato technika je ideální pro seznam pojmů, sadu obrázků, ale i krátkou prezentaci, pár argumentů nebo nákupní seznam. Postupujete tak, že propojujete jednotlivé položky nákupního seznamu mezi sebou pomocí barvitého příběhu – čím více fantazie, absurdity a emocí, tím lépe.

3. Trénuj po celý život představivost a kreativitu

Výborný způsob, jak si zlepšit paměť je neustále si vymýšlet různé bláznivé asociace na věci, které si chceš zapamatovat. Čím více jich budeš vymýšlet, tím lépe si budeš pamatovat. Ale nedávej si žádné hranice. Naprosto popusť uzdu své fantazii. A neustále to trénuj, budeš se zlepšovat.

 4. Zdravá životospráva – skvělá paměť

Správné a zdravé jídlo a pití

podporuje také tvoji paměť. Snídaně je základ. Kdo snídá, víc mu to pálí. Tohle je návyk, který by si měl vybudovat každý z nás. Je dlouhodobý. Delší a zdravější život. Lepší paměť.

Eliminuj stres

Čím méně stresu, více psychické pohody. Stres totiž blokuje nejen zapamatovávání si, ale také vybavování si informací. Určitě to znáš ze školy nebo práce, že? :)

Déle spi

Spánek je základ. Pokud ráno brzy vstáváš, běž si lehnout večer o chvíli dříve. Únava totiž neprospívá paměti. Sice tomu můžeš napomoci paměťovými technikami, ale dlouhodobě se tento způsob života nedá udržet. Únava snižuje schopnost koncentrace. A když se vyspíš do růžova, bude ti báječně :)

Pravidelně cvič

Když totiž okysličíš mozek, bude lépe zpracovávat informace a pamatovat si. Stačí se denně protahovat – zkus třeba 20 minutovou jógu.

A poslední důležitá záležitost – SMĚJ SE!

Smíchem si okamžitě můžeš zlepšit náladu a zbavit se stresu. Bude ti skvěle. Naordinuj si denně HODNĚ SMÍCHU :D

5. Organizace myšlenek

Zorganizuj si nejen myšlenky, ale i svůj život. Denně máme přes 65 000 myšlenek. To je dost „velkej hukot“. Chce jim dát své místo, vyškatulkuj si je. Víš, kde najdeš svoje myšlenky. Když si vytvoříš zvyk dávat věci na svoje místo, budeš vědět, kam jsi je dal.

Mým tipem je také využívání myšlenkových map. Do nich si můžeš zapisovat veškeré své myšlenky. Myšlenkové mapy ti také mohou dost podstatně pomoci ke složení zkoušky, státnic, naučení se cizích jazyků nebo zvládnutí organizace práce.

A pokud jsi hodně líný na to, rozvíjet svoji přirozenou schopnost pamatování si díky různým technikám, používej diáře. Dej hlavě prostor, aby vůbec mohla pojmout nové věci.

6. Trénuj vybavování si vzpomínek

JO. Paměť není jen o ukládání, ale také vybavování si. Ať už je to zážitek, vzpomínka, emoce, informace, sny apod.

Nalezme rovnováhu a opět obnovme naši přirozenou paměť. Věřím, že to každý z nás dokáže.

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (fr, de) a hry na klavír s 12 letou praxí, neuro-lingvistka.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více jak 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Komentáře